V Domově Jeřabina se ve středu 19. února uskuteční workshop určený pro pracovníky sociálních služeb, kteří plánují, připravují a následně uskutečňují přechod lidí se zdravotním postižením do jiných forem bydlení či služeb. Organizuje jej Ministerstvo práce a sociálních věcí. Lektorem bude vedoucí sociálního úseku Chráněného bydlení Napilno Martin Holub. Účastníci workshopu získají základní přehled o procesu deinstitucionalizace a transformace sociálních služeb. Pozornost bude věnována také palčivým otázkám včetně obavy ze změny. V návaznosti na to budou nastíněny cesty, jak s těmito obavami pracovat a využít je ve prospěch věci. Často skloňovaným spojením bude motivace ke změně. Prostor dostanou i příklady, jak se změny pozitivně promítly nejen do života lidí s postižením, ale sociálních pracovníků. Zájemci o workshop se mohou hlásit na odkaze https://mpsv.reservio.com/ministerstvo-prace-a-socialnich-veci-eventy/events/5a79d0f7-5388-457a-a350-c7751a7371b9. Další informace jsou zveřejněny v pozvánce připojené pod článkem.
Slovníček pojmů dle Manuálu transformace ústavů:
Deinstitucionalizace – proces, ve kterém dochází k transformaci institucionální (ústavní) péče o osoby se zdravotním postižením v péči komunitní. Cílem je zkvalitnit život lidem se zdravotním postižením a umožnit jim žít běžný život srovnatelný s životem jejich vrstevníků. Během deinstitucionalizace dochází k řízenému rušení ústavů a rozvoji komunitních sociálních služeb. Výsledná struktura a provoz sociálních služeb jsou primárně orientovány na potřeby uživatelů služeb a jejich sociální začleňování, klienti nejsou vystavováni institucionalizaci.
Institucionální péče – synonymum pojmu ústavní péče: péče o lidi se zdravotním postižením poskytovaná v ústavech, v je-jímž důsledku dochází k tomu, že jsou uživatelé služeb izolováni od širšího společenství a/nebo nuceni ke společnému žití a že nemají dostatečnou moc nad svými životy a nad rozhodnutími, která se jich týkají.
Transformace – souhrn procesů změny řízení, financování, vzdělávání, místa a formy poskytování sociálních služeb v rámci deinstitucionalizace.
Ústav/ústavní zařízení – instituce poskytující uživatelům nepřetržitou péči spojenou s ubytováním, stravováním a dalšími službami nahrazujícími běžný způsob života. V souvislostech transformace sociálních služeb je tímto pojmem myšlena pobytová sociální služba, v níž jsou lidé izolováni od širšího společenství a/nebo jsou nuceni ke společnému žití, a/nebo v níž jsou vystaveni negativním účinkům institucionalizace. K těmto negativním účinkům patří bydlení ve speciálně určených budovách „pro postižené“, izolace lidí na základě společného znaku (typu zdravotního postižení, např. mentální postižení), potlačení individuality člověka, dodržování režimu zařízení, jasná hierarchie role klienta a role pracovníka. Princip ústavní péče spočívá v tom, že se člověk podřizuje systému instituce, a ne instituce člověku…