Svět v tichu se věnuje čím dál rozšířenějšímu tématu, kterým je život s poruchou autistického spektra. Jejím autorem je statutární zástupce Domova Jeřabina Aleš Urban, kterému jsme položili pár otázek.
O čem je knížečka svět v tichu?
Knížečka svět v tichu je příběh, který se hluboce zabývá životem osoby s poruchou autistického spektra. Je to především o vnitřním světě autisty, o tom, jak vnímá okolí, jaké výzvy a překážky musí překonávat.
Co bylo hlavní motivací k napsání této knihy? A jak dlouho trvalo ji napsat?
Hlavní motivací k napsání světa v tichu bylo přinést širší veřejnosti nový pohled na život lidí s autismem. Chtěl jsem, aby lidé lépe porozuměli tomu, jakým způsobem autisté vnímají svět kolem sebe a jak s nimi můžeme lépe komunikovat a porozumět jejich potřebám. Kniha vznikala přibližně 4 měsíce.
Kdo je jejím hlavním hrdinou?
Hlavním hrdinou je Filip. Jde o smyšlenou postavu, jejíž život na papíře odráží reálné problémy a situace, se kterými se autisté denně potýkají.
Komu je knížečka určena? Kdo by si ji měl přečíst?
Svět v tichu je určena všem, kdo chtějí lépe porozumět problematice autismu. Knížečka je vhodná nejen pro odborníky v oblasti sociálních služeb, ale i pro rodiny s autisty, pedagogy a všechny, kteří se chtějí dozvědět více o světě, který je často skrytý za zdí mlčení. Je to i poklona zaměstnancům organizace Domova jeřabina, kteří odvádějí skvělou práci.
Můžeme se v budoucnu těšit na další knižní příspěvek z Domova Jeřabina?
Nikdy nevíte, ale v Domově Jeřabina je mnoho témat, která by si zasloužila zviditelnit. Určitě se nabízí vytvořit nadstavbu současné novinky v podobě větší publikace o autismu. Svět v tichu představuje první krok. Byl bych rád, kdyby následoval i druhý.